Hőszigetelés
A hőszigetelés alkalmazásával csökkenthetjük a belső terek hőingadozását, illetve megszüntethetjük a kialakult hő hidakat, optimálisabbá tehetjük épületeink hő megtartó képességét, amelynek köszönhetően kellemesebb lakókörnyezetet biztosíthatunk majd otthonunkban. Ez azt fogja eredményezni, hogy a fűtési szezon folyamán kevesebb energiát használunk majd el fűtésre, amíg a nyári meleg folyamán nehezebben melegszenek fel a belső terek.
Téli időszakban a nem megfelelően kivitelezett hőszigetelés által a falak hőmérséklete sokkal alacsonyabb, mint a beltéri léghőmérséklet. A hideg falnak köszönhetően a benti vízpára kicsapódik, felületi nedvességet és penészt fog eredményezni. A megfelelően kialakított hőszigetelés kiküszöböli a belső helyiségek területén a párakicsapódás eredményezte problémákat, a külső határoló falak hőszigetelő képességét nagy mértékben javíthatja.
Hőszigetelés
Hiába vagyunk tisztában a hőszigetelés alapelveivel, hiába tudjuk, hogy mekkora legyen a hőáteresztő képesség, sőt mi több, az is mindegy, hogy döntöttünk a hőszigetelés kivitelezési formájának a kérdésében, ha a hőszigetelés kialakításának a folyamata helytelen vagy problémás, akkor hiába döntöttünk a legjobb alapanyag mellett, a hőszigetelés hatása messze elmarad majd a várttól. Hiszen a jó minőségű szigetelőanyag kiválasztása rendkívül fontos, azonban legalább ugyanannyira fontos, hogy a hőszigetelés folyamatát megfelelő szakértelemmel és körültekintéssel végezzék el.
Nem elegendő az, hogy a szigetelőlapokat szépen egymás mellé ragasztják, valamint bepucolják, ha nem veszik esetleg figyelembe a lábazatot, az áthidalókat vagy a homlokzati falak találkozását, vagy netán a koszorúkat. Hiszen ezek tipikusan olyan pontjai a házfalnak, amelyek jelentősebb mértékű odafigyelést, sűrűn eltérő alapanyagokat is követelnek, ugyanis ellenkező esetben úgynevezett hőhidak keletkezhetnek. Ezeknek az eredményeképpen télen és nyáron egyaránt eltérő hőmérsékletek jellemezhetik a ház bizonyos pontjait, amelynek hatására a falak belül vizesedni kezdenek, amely rontja a hőszigetelés, a vakolás és a festés minőségét, hosszabb távon pedig penészesedéshez, esetleg kellemetlen betegségeknek a kialakulásához is vezethet.